Elektrický oplotok

Od minulého roka bojujeme s otázkou, ako správne navrhnúť a postaviť elektrický oplotok. Na ranči máme 3 typy hranice pozemku. Prvá hranica je les, druhá je drevený plot a tretia je otvorená.

Problém v lese vzniká s jeho členitosťouzarastenosťou. Už pred zimou som začal bojovať so zarastaním lesa. Hranicu pozemku plevel a nálet posunul až o 10 metrov. Nič iné mi neostáva len kosiť, sekať, strihať a dostať sa až na hranicu.

Otvorená hranica je asi najjednoduchšia, stačí len napichať kolíky a natiahnuť drôt. Lenže nie je to až také jednoduché, pretože sa treba rozhodnúť do akej výškyaký drôt použiť.

Ja som sa rozhodol používať žlto-oranžovú 2 cm pásku, ktorú je veľmi dobre vidieť v tme, červeno-biely 0,6 mm drôt (šnúrka)  a biele 150 cm umelé kolíky.

IMG_0260

Do akej výšky dáme drôt záleží na zvieratách, ktoré budeme chovať. U nás na ranči to budú v prvom rade psi MontyMax, kobylky LutinkaNatálka a do budúcnosti plánujeme kravičkyovečky.

IMG_0263

Prvý pokus s nastavením oplotku dopadol na známku 3 zo 4. Nastavili sme ho na výšku 130 cm, 100 cm a 40 cm.. Pre kobylky bol výborný, od prvého momentu ho rešpektovali. Výška 130cm bola presne vo výške očí a tak sme použili širšiu žlto-oranžovú pásku. Nižšie sme použili drôty.

Ale náš výmyselník Max aj na jeho veľkosť zistil, že podlezie pod drôt a môže žbrílať po okolí. Nedôverčivý Monty nebol až taký presvedčený, že ho elektrická šnúra nekopne a tak váhal, ale sem tam aj on prebehol a preto 3 zo 4.

IMG_0279

Nakoľko očakávame do konca mesiaca príchod ovečiek (jahniat), sme začali oplotok prerábať. Tento krát sme išli na istotu.. šnúrka vo výške 15 cm, 80 cm a páska vo výške 40 cm, 130 cm. Toto rozhodnutie nám aj internet potvrdil a tak sa začalo prerábanie elektrického plotu. Momentálne máme oplotenú asi 1/3 pozemku, ale aj tak je to po obvode 2 km, takže sa riadne nachodíme.

Komentáre sú zakázané.